Edukacja

  • 3 października 2023
  • wyświetleń: 530

Studia a samorealizacja. Jak wybrać kierunek studiów, który pozwoli nam spełnić swoje pasje i zainteresowania

Materiał partnera:

Wybór odpowiedniej uczelni i kierunku studiów może być jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych momentów w życiu człowieka. Obrany profil kształcenia w dużej mierze determinuje karierę zawodową w przyszłości. Wielu młodych ludzi podejmuje tę decyzję nie do końca świadomie, sugerując się aktualną modą czy ulegając namowom rodziców lub znajomych, nie zastanawiając się, czy tematyka jest dla nich naprawdę interesująca. W rezultacie dość szybko rezygnują oni z nauki, najczęściej już po pierwszym roku. Jeśli jesteś na etapie wyboru kierunku studiów i wciąż wahasz się między kilkoma z nich, pozwól, że Ci pomożemy. W artykule znajdziesz powody, dla których w takim momencie warto podążać za własnymi pasjami i talentami.

studiuj.uek.krakow.pl


Wybór idealnych studiów - czym się kierować, na co zwracać uwagę?



Przed ostateczną decyzją trzeba się naprawdę dobrze zastanowić. Bądź co bądź, edukacji na uczelni poświęcimy prawdopodobnie kilka kolejnych lat życia. Szkoda więc byłoby zaprzepaścić swoją szansę i zmarnować ten czas. Niestety wielu kandydatów zapisuje się do szkoły wyższej pod wpływem chwilowej mody. Czasami młodzi ludzie ulegają podpowiedziom rodziców, znajomych. Potem okazuje się jednak, że wybór był chybiony i przychodzi rozczarowanie. Tak naprawdę kluczową rolę w podjęciu decyzji powinny odgrywać własne pasje oraz zainteresowania, które chcemy rozwijać — postaw więc na tematykę dopasowaną do osobistych predyspozycji. Pomoże w tym dokładne rozważenie swoich mocnych i słabych stron - czyli po prostu określenie, w czym jesteś najlepszy/a. Na przykład, jeśli Twoje zainteresowania dotyczą obszaru nauk ekonomicznych, lubisz i chcesz pracować z ludźmi, a także masz kompetencje negocjacyjne, dobrym wyborem może być np. kierunek zarządzanie projektami. Gdy już będziesz mieć pewność co do tematyki, postaw na uczelnię, która zapewni Ci edukację na najwyższym poziomie. Pamiętaj, że jej profil wpływa na program studiów, dlatego warto się z nim zapoznać i postawić na szkołę wyższą najbardziej zgodną z oczekiwaniami. Dobrze także sprawdzić, co oferuje dana placówka oprócz minimum programowego (m.in. jakie są formy rozwoju pozaedukacyjnego). Rozważając aplikację na konkretny kierunek, możesz też dowiedzieć się, jak wyglądają praktyki studenckie. Niektóre studia, np. doradztwo inwestycyjno-gospodarcze, łączą zajęcia na uczelni z obszernym programem staży. Organizowane są one w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Innym ciekawą opcję stanowią interdyscyplinarne studia o profilu praktycznym finanse i rachunkowość na krakowskim UEK-u.

Gdy pierwszy wybór studiów okaże się nietrafiony...



Warto mieć wizję tego, co chcemy robić w przyszłości i aby decyzja w pełni nas satysfakcjonowała w późniejszym życiu, postawić na dziedzinę, która zapewni rozwojowy zawód. W procesie podejmowania wyboru równie ważne, co osobiste talenty oraz predyspozycje jest tzw. zwrot z inwestycji, czyli perspektywy zatrudnienia. Studia to duży wkład w przyszłość - poświęcamy na nie wiele, przede wszystkim bezcenny kapitał, jakim jest czas. Na polskich uczelniach każdego roku powstają nowe kierunki, które są odpowiedzią na potrzeby nieustannie zmieniającego się rynku pracy. Ciekawą propozycją kształcenia dla kandydatów interesujących się funkcjonowaniem współczesnego świata mogą być na przykład nowoczesne studia analityka gospodarcza, otwierające drzwi do jednego z najbardziej perspektywicznych zawodów XXI wieku.
Na koniec ważna sprawa: nie zawsze zdecydujemy optymalnie, zwłaszcza gdy nie mamy konkretnej wizji tego, co chcemy docelowo w życiu robić. Czasami już po rozpoczęciu nauki mogą pojawić się wątpliwości. Pamiętaj wtedy, że nie jesteś niewolnikiem swojego pierwszego wyboru. Jeśli z jakiegoś powodu wymarzony kierunek nie okazał się tym właściwym, zawsze możesz go zmienić.